
Hürrem Haseki Sultana (született Roxelana vagy Alexandra Anastasia Lisowska) a felesége volt Szulejmán szultánnak és öt gyermek édesanyja. Ő volt az egyik legerősebb nő az oszmán történelemben és a nők szultánságának idején,a kor egyik legkiemelkedőbb alakja. Elérte azt, hogy befolyásolja, férjét és ezáltal ő is beleszólhasson az Oszmán Birodalom politikai ügyeibe, sőt aktív szerepet játszott a birodalom állami ügyeinek alakulásában is.
Hürrem édesapja egy ukrán,ortodox pap volt.1500 körül született Rohatynban.1520-ban a várost megtámadták a krími tatárok,mint előtte oly sokszor és őt magukkal vitték rabszolgának. Először valószínűleg Kaffaba vitték, ami akkoriban a rabszolga-kereskedelem fő központja volt. Aztán hajón Isztambulba szállították és végül kiválasztották őt Szulejmán háremébe. Gyorsan felkeltette figyelmét az uralkodónak, na meg persze ugyanilyen gyorsan a riválisok féltékenységét is. Egy nap Szulejmán kedvence, Mahidevran is visszatér a palotába. Ezzel elkezdődött a harc kettejük között, ami addig fajult, hogy egy alkalommal Mahidevran annyira megverte Hürremet, hogy az uralkodó ezt már nem nézhette tétlenül és száműzte őt a tartományi Manisaba, és ezáltal arra ítélte, hogy távol legyen szeretett fiától Musztafatól. Ezután Hürrem, lett Szulejmán egyetlen kedvence.
Gyermekei:
Mehmed (1521–1543)
Mihrimah (1522. március 21. – 1578. október 25.) Egyetlen leánya, örököse, segítője.
Abdullah (1523-1524)
Szelim (1524. május 28 – 1574. december 12.) Szulejmán örököse.
Bajazid (1525–1561) Kedvenc fia.
Cihangir (1532 márciusa – 1553. augusztus 28.)
Sok évvel később Hürrem, veje Rüstem pasa segítségével eléri, hogy Musztafát árulással vádolják meg és kivégezzék. Mahidevran fia halála után, bánatában Bursaba költözött, ahol haláláig élt. Francia író és történész Fontenelle megemlíti, hogy Hürrem azt kérte az uralkodótól, hogy felvehesse a muszlim vallást, amiben Szulejmán nem látott kifogást. Azonban utána, hogy rávegye Szulejmánt arra, hogy feleségének fogadja, azt mondta neki, hogy az ő új vallása nem engedi neki, hogy szexuális kapcsolata legyen olyan férfival aki nem a férje. Fontenelle forrásai szerint, Szulejmán ellen állt három napig, majd feleségül vette. Hürrem befolyása alatt a szultán hamarosan legendás lett. Ő lett a törvényes felesége, ez megerősítette pozícióját a palotában, és végül elérte, hogy az egyik fia, Szelim, örökölje a birodalmat. Ez a választás aztán mégsem bizonyult túl szerencsésnek, ugyanis, miután az idős Szulejmán Szigetvár falai alatt befejezte életét, és II. Szelim 1566 őszén elfoglalta trónját, hamar kiderült, hogy a kivételezett gyermek apja képességeit sajnos nem örökölte meg. Az új uralkodót ugyanis sem a háború zaja, sem a békés kormányzás építő munkája nem érdekelte, ehelyett valóságos kéjlakot rendezett be konstantinápolyi palotájában, ahol hordószám folyt a bor, és soha nem ért véget a mulatozás. A szerelem és az ital mámorába merülő Szelim a birodalom gondjait minisztereire és Szokollu Mehmed nagyvezírre bízta, akinek döntő szerepe volt abban, hogy az Oszmán Birodalom ezekben az években sem merült káoszba.
Hürrem, Szulejmán tanácsadójaként több állam ügyekkel kapcsolatos kérdésbe is beleszólhatott, és úgy tűnik a külügyekbe és a nemzetközi politikába is. Levelezett Sigismund II Augustus,lengyel királlyal. Élete során sikerült neki megőriznie az Oszmán Birodalom és a Lengyel állam közötti békés kapcsolatot, és az ő nevéhez fűződik a lengyel-török szövetség. Később, ezt a levelezést, lánya Mihrimah is folytatta. Hürrem nevéhez számos jelentős középület építtetése fűződik. Mecseteket, iskolákat (Madrass), egy szökőkutat, egy női kórházat, ez utóbbit a Konstantinápolyban a (Avret Pazary) női rabszolgapiac mellett. Egy fürdőt is építtetett, hogy az szolgálja a közösséget a neve Haseki Hürrem Sultan Hamami, ami a Hagia Sophia közelében épült fel. Jeruzsálemben ő alapította 1552-ben a Hasseki Sultan Imaret, egy nyilvános konyha, ami táplálja a szegényeket és a rászorulókat.
Hürrem 1558 április 18.-án halt meg. A halála pontos okát nem tudni, csak találgatások vannak. Az egyik, hogy maláriában vagy valami magas lázzal járó betegségben halt meg. De van olyan állítás is, hogy megölték őt.
|